Ksenija Joksimovic

Ksenija Joksimovic

Ksenija Joksimovic

 studentkinja psihodramske psihoterapije, kvir feministkinja i aktivistkinja za ženska, LGBTQIA i manjinska prava iz Beograda. Diplomirala je andragogiju (obrazovanje odraslih) i ima trenersko iskustvo u radu sa mladima u oblasti ljudskih prava, profesionalne orijentacije i karijernog savetovanja. Jedna je od osnivačica neformalne aktivističke grupe iz Beograda „Forum mladih za rodnu ravnopravnost“ koja se bavi prevencijom rodno zasnovanog nasilja, i organizuje forum teatare širom zemlje.

Ksenija veruje da aktivizam mora biti intersekcionalan, uključujući i kritičan prema društvenim normama, da bi imao smisla.

 

Predstavljanje rezultata projekta ‘’Zajedno za poštovanje LGBTIQ osoba’’

U ponedeljak, 29.09. 2016. u 19h ALTERO – Asocijacija za lični trening, edukaciju, razvoj i osnaživanje je održala prezentaciju rezultata projekta ''Zajedno za poštovanje LGBTIQ osoba'', u prostorijama KZM Gnezdo, Kancelarije za mlade i saradnju sa udruženjima Grada Beograda.

Završni događaj otvorila je Marijana Radulović, predsednica ALTERO udruženja i Ksenija Joksimović, koordinatorka projekta. Događaj je obuhvatio premijerno prikazivanje filma o projektu, kao i panel diskusiju na temu: ‘’Prevazilaženje stereotipa i predrasuda, stigme i diskriminacije prema LGBTIQ osobama’’. Panelisti_kinje su bili: Anđela Čeh - PR na projektu ‘’Stvaranje tolerancije i razumevanja prema LGBT populaciji u srpskom društvu’’, Kancelarije za ljudska i manjinska prava RS; Kristian Ranđelović- aktivista Gayten LGBT, Ksenija Forca - queer i feministička aktivistkinja, članica neformalne grupe V(j)eštice i Queer collective i Lidija Vasiljević- psihološkinja i psihoterapeutkinja RAIP udruženja. Moderatorka diskusije je bila koordinatorka projekta, Ksenija Joksimović.

Panel diskusija se bavila politikama mentalnog zdravlja u odnosu na LGBTIQ osobe, kao i najčešćim stereotipima, predrasudama i teškoćama sa kojima se LGBTIQ osobe susreću tokom psihoterapije, kao i egizstencijalnim teškoćama i uticajem svakodnevnih mikroagresija na dobrobit i mentalno zdravlje LGBTIQ osoba. Deo diskusije možete pogledati na linku na našem youtube kanalu.

Podsećamo da je projekat obuhvatao forum teatar nastupe namenjene mladima uzrasta od 14-30 godina, na teritoriji Beograda, kao i u Obrenovcu Nišu i Novom Sadu. Osim toga, bio je raspisan i konkurs za dostavljanje fotografija i videa podrške LGBTIQ osobama u Srbiji, kao i konkurs za lične priče o egzistenciji LGBTIQ osoba u Srbiji. Lične priče možete pročitati u online publikaciji koju smo kreirali i koja se može naći na sledećem linku: http://goo.gl/TWznxw, dok neke od videa podrške možete pogledati na našem youtube kanalu.

Fotografije koje su pristigle tokom konkursa su objavljene na FB stranici projekta.

Zahvaljujemo se svima koji su svojim prisustvom na završnom događaju podržali naš projekat, a posebno Kancelariji za ljudska i manjinska prava Republike Srbije, koja je ovaj projekat i podržala, u okviru projekta: ‘’Stvaranje tolerancije i razumevanja prema LGBT populaciji u srpskom društvu’’. Hvala i Kancelariji za mlade i saradnju sa udruženjima Grada Beograda, na ustupljenom prostoru

Poziv na predstavljanje rezultata projekta ‘’Zajedno za poštovanje LGBTIQ osoba’’

ALTERO – Asocijacija za lični trening, edukaciju, razvoj i osnaživanje iz Beograda, vas poziva da nam se pridružite u ponedeljak, 29. februara sa početkom u 19h na prezentaciji rezultata projekta  ''Zajedno za poštovanje LGBTIQ osoba'', u prostorijama KZM Gnezdo, Beograđanka VI sprat.

Agenda događaja:

19:00-19:10 Izvođenje scene forum teatra

19:10-19:20  Uvodno obraćanje:

 

Anđela Čeh - PR na projektu Stvaranje tolerancije i razumevanja prema LGBT populaciji u srpskom društvu, Kancelarija za ljudska i manjinska prava RS

Marijana Radulović - predsednica ALTERO udruženja

Ksenija Joksimović - koordinatorka projekta

 

19:20-19:30 Projekcija amaterskog filma o projektu   ''Zajedno za poštovanje LGBTIQ osoba''

19:30-20:30 panel diskusija na temu: ‘’Prevazilaženje stereotipa i predrasuda, stigme i diskriminacije prema LGBTIQ osobama’’

Anđela Čeh - PR na projektu Stvaranje tolerancije i razumevanja prema LGBT populaciji u srpskom društvu, Kancelarija za ljudska i manjinska prava RS

Kristian Ranđelović- aktivista Gayten LGBT                       

Ksenija Forca - queer i feministička aktivistkinja, članica grupe V(j)eštice i Queer collective

Lidija Vasiljević- psihološkinja i psihoterapeutkinja RAIP udruženja

Moderatorka: Ksenija Joksimović, koordinatorka projekta

Projekat je podržala Kancelarija za ljudska i manjinska prava Republike Srbije u okviru projekta: ‘’Stvaranje tolerancije i razumevanja prema LGBT populaciji u srpskom društvu’’.

 

Događaj je podržala Kancelarija za mlade i saradnju sa udruženjima Grada Beograda.

 

Brošura Lične priče o coming out-u LGBTIQ osoba

  U sklopu projekta "Zajedno za poštovanje LGBTIQ osoba" koji je podržan od strane Kancelarije za ljudska i manjinska prava je završen javni konkurs za dostavljanje ličnih priča LGBT osoba o procesu ‘’coming out-a’’ porodici, prijateljima, u radnom okruženju,  kao i o problematici svakodnevne egzistencije LGBT osoba, izazovima sa kojima se suočavaju, kao što su stereotipi, predrasude, nasilje i diskriminacija. Najbolje priče su izabrane od strane ALTERO tima i pet različitih priča mladih su vam predstavljene u ovoj kratkoj brošuri. Hvala puno mladima koji su sa nama podelili svoja iskustva, misli i osećanja te ih uobličili u priče na temu coming out-a. Deljenje ličnih priča je važno za razumevanje i stvaranje podržavajuće sredine kod mladih za LGBTIQ osobe.

 

Brošuru sa ličnim pričama o coming out-u možete preuzeti u pdf formatu u nastavku.

Rezultati konkursa za kratke video snimke, fotografije i priče podrške LGBTIQA osobama u Srbiji

Tim ALTERO organizacije koji radi na projektu ''Zajedno za poštovanje LGBTIQ osoba'' koji je podržan od strane Kancelarije za ljudska i manjinska prava Republike Srbije, bi želeo da se zahvali svima koji su se odazvali našem konkursu za dostavljanje ličnih priča, video snimaka i poruka podrške LGBTIQ osobama.

Video snimci će biti sastavni deo našeg amaterskog dokumentarnog filma o projektu, koji će biiti premijerno prikazan na završnom događaju projekta u febraru mesecu 2016. godine, dok će lične priče biti objavljene u online publikaciji na našem sajtu do kraja januara meseca. Fotofrafije koje su pristigle redovno objavljujemo na našoj Facebook stranici projekta: https://www.facebook.com/zajednozapostovanje/

Za sada možete pogledati video snimak koji je u nastavku, a koji smo odabrali za vas, zbog njegove aktuelnosti i važnosti. Snimak je naša koleginica, spisateljica i aktivistkinja Dragoslava Barzut dostavila, a snimljen je za potrebe portala Da se Zna! Portal je pokrenut kako bi se žrtvama i svedocima nasilja i diskriminacije prema LGBT osobama omogućilo da bezbedno prijave takve slučajeve.

Takođe, zahvaljujemo se NVO Zelena Omladina Srbije na sjajnom videu podrške koji su nam poslali, a koji možete pogledati na našem youtube kanalu.

Projekat ''Zajedno za poštovanje LGBTIQ osoba'' je podržan u okviru projekta ''Stvaranje tolerancije i razumevanja prema LGBT populaciji u srpskom društvu'', Kancelarije za ljudska i manjinska prava Republike Srbije.

 

Sa ponosom predstavljamo priručnik ''Šta treba da zna svaki socijalni radnik/ca o nasilju prema zenama'', koji je naša članica Ivana Seratlić, socijalna radnica, zajedno sa koleginicom Violetom Marković kreirala. Priručnik je deo projekta''Ujedinjene protiv nasilja nad ženama'', koji je podržala Rekonstrukcija ženski fond, a sprovela neformalna grupa socijalnih radnica.

Projekat "Ujedinjene protiv nasilja prema zenama" imao je za cilj da doprinese sticanju specificnih znanja i vestina koje bi pomogle buducim socijalnim radnicama da budu osposobljenije za pruzanje pravovremenih usluga i adekvatne podrske zenama koje su prezivele musko nasilje. Dodatni cilj koji ovaj projekat obuhvata je podsticaj socijalnih radnica da budu akterke drustvenih promena, da primene stecena o rodno zasnovanom nasilju sa radionica kroz osmisljavanje i distribuiranje poruka podrske zenama sa traumom muskog nasilja i kroz organizovanje ulicnih akcija na javnom prostoru (na trgu, pijaci itd.)

               

 

Priručnik u pdf formatu možete pronaći u nastavku.

 

 

FORUM TEATAR u Novom Sadu

ALTERO – Asocijacija za lični trening, edukaciju, razvoj i osnaživanje iz Beograda, u okviru projekta  ''Zajedno za poštovanje LGBTIQ osoba'' u ponedeljak, 18. januara sa početkom u 19h izvešće forum teatar u Novom Sadu, u prostorijama Omladinskog centra CK13, u ulici Vojvode Bojovića 13.

Forum teatar preispituje različite situacije u kojima dolazi do pojave stereotipa, predrasuda, homofobije kao i diskriminacije prema LGBTIQ osobama, i kroz interakciju sa publikom pokušava da pronađe rešenja koje će sprečiti nasilničko i diskriminatorno ponašanje.

Cilj forum teatra je da zajedno tragamo za mogućim rešenjima ovog društvenog problema, podižući svest o tome da su problemi nasilja, diskriminacije, problemi svih građana i građanki ovog društva, a ne samo onih kojima se dešavaju.

Projekat ‘’Zajedno za poštovanje LGBTIQ osoba’’, je podržala Kancelarija za ljudska i manjinska prava Republike Srbije u okviru projekta: ‘’Stvaranje tolerancije i razumevanja prema LGBT populaciji u srpskom društvu’’.

Nastup je podržao Omladinski Centar CK13.

Ulaz je slobodan.

 

Forum teatar u Nišu

ALTERO – Asocijacija za lični trening, edukaciju, razvoj i osnaživanje, u okviru projekta ''Zajedno za poštovanje LGBTIQ osoba'' u ponedeljak, 21. decembra sa početkom u 19h izvešće forum teatar u Nišu, u prostorijama Studentskog kulturnog centra u Šumatovačkoj ulici.
Forum teatar preispituje različite situacije u kojima dolazi do pojave stereotipa, predrasuda, homofobije kao i diskriminacije prema LGBTIQ osobama, i kroz interakciju sa publikom pokušava da pronađe rešenja koje će sprečiti nasilničko i diskriminatorno ponašanje.

Cilj forum teatra je da zajedno tragamo za mogućim rešenjima ovog društvenog problema, podižući svest o tome da su problemi nasilja, diskriminacije, problemi svih građana i građanki ovog društva, a ne samo onih kojima se dešavaju.

Ovaj nastup je deo projekta ‘’Zajedno za poštovanje LGBTIQ osoba’’, koji je podržala Kancelarija za ljudska i manjinska prava Republike Srbije u okviru projekta: ‘’Stvaranje tolerancije i razumevanja prema LGBT populaciji u srpskom društvu’’.

Nastup je podržao SKC Niš.

Ulaz je slobodan.

Forum teatar nastup u Obrenovcu

 

FORUM TEATAR

 

na temu smanjenja diskriminacije i nasilja prema LGBTIQ osobama

HATOR-Pozorište dvorište-PASCO

 ALTERO – Asocijacija za lični trening, edukaciju, razvoj i osnaživanje iz Beograda, u okviru projekta  ''Zajedno za poštovanje LGBTIQ osoba'' u ponedeljak, 14. decembra sa početkom u 19h izvešće forum teatar u Obrenovcu, u prostorijama HATOR-Pozorište dvorište, Miloša Obrenovića 114.

Forum teatar preispituje različite situacije u kojima dolazi do pojave stereotipa, predrasuda, homofobije kao i diskriminacije prema LGBTIQ osobama, i kroz interakciju sa publikom pokušava da pronađe rešenja koje će sprečiti nasilničko i diskriminatorno ponašanje.

Cilj forum teatra je da zajedno tragamo za mogućim rešenjima ovog društvenog problema, podižući svest o tome da su problemi nasilja, diskriminacije, problemi svih građana i građanki ovog društva, a ne samo onih kojima se dešavaju.

Ovaj nastup je deo projekta ‘’Zajedno za poštovanje LGBTIQ osoba’’, ALTERO organizacije, koji je podržala Kancelarija za ljudska i manjinska prava Republike Srbije u okviru projekta: ‘’Stvaranje tolerancije i razumevanja prema LGBT populaciji u srpskom društvu’’.

Nastup u Obrenovcu su podržali HATOR-Pozorište dvorište.

Ulaz je slobodan.

 

Konkurs za kratke video snimke, fotografije i priče podrške LGBTIQA osobama u Srbiji

Udruženje ALTERO i Kancelarija za ljudska i manjinska prava Republike Srbije  pozivaju sve zainteresovane da učestvuju na konkursu za kratke video snimke, fotografije i priče podrške LGBTIQA osobama u Srbiji.

Konkurs za sve zainteresovane, otvoren je od 20. novembra do 31. decembra 2015. godine. Konkurs obuhvata kratke video snimke (do 2 minuta) afirmativnih i podržavajućih poruka prema LGBTIQA osobama koje žive u Srbiji, i/ili fotografije podrške.

Takođe, konkurs obuhvata i poziv za dostavljanje ličnih priča LGBTIQA osoba o procesu ‘’coming out-a’’ porodici, prijateljima, u radnom okruženju,  kao i o problematici svakodnevne egzistencije LGBTIQA osoba, izazovima sa kojima se suočavaju, kao što su stereotipi, predrasude, nasilje i diskriminacija. Najbolje priče će biti izabrane od strane ALTERO tima i objavljene u online publikaciji koja će biti postavljena na veb sajt organizacije, i koja će biti slobodna za distribuciju.

Najbolji video snimci i fotografije, odabrani od strane ALTERO tima će postati deo kratkometražnog amaterskog filma o projektu ‘’Zajedno za poštovanje LGBTIQ osoba’’, koji uključuje i forum teatar nastupe, u više gradova u Srbiji. Film će premijerno biti prikazan u februaru mesecu, na završnom događaju o projektu,.

Radovi se mogu dostaviti na adresu: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. do 31. decembra 2015. godine, sa naslovom: ‘’Foto/video konkurs’’, ili ‘’Konkurs za ličnu priču’’. 

Uz rad je potrebno poslati i lične podatke autora/autorke: ime, adresa, e-mail adresu, telefonski broj. ALTERO tim će podatke o učesnicima/učesnicima konkursa čuvati u skladu sa Zakonom o zaštiti ličnih podataka.

Svaki poslati rad mora sadržati potpisanu izjavu u kojoj osoba daje garanciju da je rad rezultat vlastitog rada (ako je rad doprinos više autora/autorki, izjavu potpisuje grupa autora/autorki) i izjavu da organizator može njegov / njen rad bez nadoknade objaviti u online publikaciji, koja se može slobodno distribuirati.

Uputstvo o načinu podnošenja radova:

*Video snimak mora biti u maksimalnom trajanju od dva minuta (120 sekundi),  u rezoluciji ne manjoj 640 x 480 piksela.

*Fotografije mogu biti minimalne veličine 2.500 piksela a najveće 3.500 piksela.  U poslatom e-mailu bi trebalo ukratko opisati motive i razlog zašto je fotografija adekvatna za raspisani konkurs kao i autorove/autorkine lične podatke.

*Lične priče o egzistenciji LGBTIQA osoba u Srbiji, mogu biti maksimalne dužine 1000 karaktera.

Cilj konkursa jepodizanje svesti mladih u Srbiji da podrška afirmaciji ljudskih prava i poštovanju različitosti dolazi od ljudi različitih profesija, dobi, znimanja, koji ne moraju biti i nisu nužno LGBTIQA osobe.

Konkurs je deo online i video kampanje u okviru  projekta ''Zajedno za poštovanje LGBTIQ osoba'', koji je podržan je od strane Kancelarije za ljudska i manjinska prava Republike Srbije, u okviru projekta ''Stvaranje tolerancije i razumevanja prema LGBT populaciji u srpskom društvu ''.



 

 

Projekat ''Zajedno za poštovanje LGBTIQ osoba''

ALTERO - Asocijacija za lični trening, edukaciju, razvoj i osnaživanje pokreće projekat ''Zajedno za poštovanje LGBTIQ osoba'', koji je podržan je od strane Kancelarije za ljudska i manjinska prava Republike Srbije, u okviru projekta ''Stvaranje tolerancije i razumevanja prema LGBT populaciji u srpskom društvu ''.

Cilj projekta je stvaranje tolerancije i razumevanja prema LGBTIQ populaciji među mladima uzrasta od 14 do 30 godina.
Fokus je na edukaciji mladih kroz tehniku forum teatra na temu borbe protiv stereotipa, predrasuda, homofobije transfobije i bifobije, kao i diskriminacije prema LGBTIQ osobama. 


Projekat se odvija u nekoliko opština na teritoriji Beograda, kao i u Obrenovcu Nišu i Novom Sadu, u saradnji sa srednjim školama, Kancelarijama za mlade i Studentskim i kulturnim centrima. 


Projekat takođe
obuhvata online i video kampanju, kao i kreiranje online publikacije o ličnim pričama o LGBTIQ egzistenciji, sa ciljem povećanja nivoa informisanosti među mladima o temama i izazovima koji su značajni za LGBTIQ osobe u Srbiji.
Video kampanja obuhvata raspisivanje javnog konkursa za dostavljanje video materijala i fotografija, afirmativnih i podržavajućih poruka prema LGBT populaciji.

Forum teatar je tehnika koja je prepoznata kao efikasna za rad na teme diskriminacije jer daje priliku publici da se stavi u ''tuđe cipele'', da promišlja, da deluje traženjem rešenja šta može da se promeni da do diskriminacije ne dođe, što podstiče solidarnost, empatiju, toleranciju različitosti i razumevanje drugačijeg. 

 

Projekat traje od novembra 2015. godine do kraja februara 2016. godine, i završiće se javnom tribinom na temu ‘’Prevazilaženje stereotipa i predrasuda, stigme i diskriminacije prema LGBTIQ osobama’’, kao i projekcijom filma o projektu i izložbom fotografija podržavajućih poruka LGBTIQ osobama.

Page 1 of 3