
U okviru projekta pod nazivom "Psihosocijalna potpora" Ekumenska inicijativa žena pružila je podršku za stručno usavršavanje udruženju ALTERO. Marijana Radulović, predsednica udruženja i psihoterapeutkinja je učestvovala na obuci iz EMDR psihoterapije i dobila je potrebnu superviziju. Takođe je učestvovala na obuci iz Upravljanja stresom i relaksacionih tehnika. Knjige i kartice za psihoterapiju, koje je izdalo Psihološko savetovalište Mozaik i Centar za shema terapiju će takođe unaprediti rad sa korisnicima/klijentima.

U okviru projekta “Sa problemima na ti”, stručni tim sastavljen od pedagoga, psihologa, andragoga, psihoterapeuta i karijernih savetnika, tokom šest meseci (decembar2017-jun 2018) je pružao mladima uzrasta 14-19 godina besplatnu psihološku i karijernu podršku.
Projekat je realizovalo udruženje ALTERO u saradnji sa stručnim timom projekta, uz podršku SBB Fondacije (program Živi svoju ideju).
Aktivnosti:
- individualno psihološko savetovanje – 144 sata
- individualno karijerno savetovanje – 144 sata
- 18 radionica karijerne podrške - 180 sati
- 22 tematske psihoedukativne radionice – 66 sati
Ukupno 534 sata direktnog rada sa mladima!
U projektnim aktivnostima je učestvovalo preko 900 mladih, dok je projektom bilo predviđeno uključivanje 700 mladih.
U različitim aktivnostima su učestvovali mladi iz ukupno 58 škola (19 gimnazija, 21 srednje stručne škole, 17 osnovnih škola), 1 učeničkog doma i korisnici centra “Jaki mladi”- mladi bez roditeljskog staranja i mladi u riziku.
Psihoedukativne radionice su trajale 3 sata i obrađivale su sledeće teme: Razvoj samopouzanja i osnaživanje, Konstruktivno razrešavanje konflikata, Asertivna komunikacija, Postizanje ciljeva, Identitiet, Izgradnja poverenja, Pregovaranje, Stereotipi, predrasude, diskriminacija, Nasilje u parterskim vezama mladih, Emocije, Novogodišnje odluke.
Učesnici radionica su sadržaj i metode radionica ocenili prosečnom ocenom 4.7, a voditeljke radionica prosečnom ocenom 4.85. 93% učesnika se izjasnilo da bi želeli i u budućnosti da učestvuju na sličnim radionicama.
Radionice profesionalne orijentacije i karijerne podrške su trajale ukupno 10 sati, raspoređeno u dva dana. Teme koje su obrađivane: pravljenje ličnog profila (interesovanja, vrednosti, sposobnosti, iskustva, znanja, veštine...), adekvatno informisanje, kompetencije za učenje i rad u 21. veku, pravljenje individualnog plana razvoja i karijere (vizija, ciljevi, koraci do cilja).
Učesnici radionica su sadržaj i metode radionica ocenili prosečnom ocenom 4.6, a voditeljke radionica prosečnom ocenom 4.9.
Realizovano je i 288 sati individualnog psihološkog i individualnog karijernog savetovanja. Mladi su se sami prijavljivali za dostupne termine putem sajta saproblemimanati.org.rs . Ono što je mladima bilo najznačajnije je što su mogli da uspostave odnos poverenja sa savetnicima, da ih neko sasluša, osnaži i posveti im se.
Istraživanje o problemima mladih:
Najčešći problemi među korisnicima psihološkog savetovanja i psihoedukativnih radionica su depresivno raspoloženje, problemi u školi - učenje i izostanci, anksioznost, nedostatak samopouzdanja i problemi u odnosima sa porodicom (preko 50%), zatim problemi sa vršnjacima (36%). Nešto manje izraženi su problemi u partnerskim odnosima i drugi ozbiljniji probemi (po 6,5%), kao na primer samopovređivanje i zloupotreba psihoaktivnih supstanci. Takođe, jedan od najčešćih izvora stresa u ovom periodu je izbor škole/fakulteta, a time i budućeg životnog poziva.
Korisnici psihološkog savetovanja su 83,6% devojke/devojčice i 16,4% mladići/dečaci.
Najveći procenat korisnika, 60% ih je bio uzrasta 17 i 18 godina.
Adolescenti koji koriste usluge karijernog savetovanja, kao svoje najdominantnije probleme navode neodlučnost pri izboru škole/fakulteta, nedovoljnu informisanost o tržištu rada, zanimanjima i putevima formalnog i neformlanog obrazovanja, kao i nedovoljno poznavanje i osvešćenost svojih kapaciteta, interesovanja, sposobnosti, kompetencija, vrednosti.
U okviru projekta je otvoreno savetovalište gde je realizovano individualno psihološko i individualno karijerno savetovanje, kao i deo radionica, dok je ostatak radionica realizovan u školama.
Planirano je bilo uključivanje 8 osnovnih i srednjih škola iz Beograda, a zbog izuzetnog interesovanja, radionice su održane u čak 18 škola (14 srednjih i 4 osnovne škole), jednom učeničkom domu, kao i u Centru "Jaki mladi", sa mladima bez roditeljskog staranja i mladima u riziku.
U aktivnostima koje su se održavale u prostoru savetovališta (psihoedukativnim radionicama, individualnom karijernom i psihološkom savetovanju) učestvovali su mladi iz još 39 škola (po 13 gimnazija, srednjih stručnih škola i osnovnih škola).
Iako su projektne aktivnosti u pilot fazi bile usmerene na Beograd, učestvovali su i mladi iz Pančeva, Kragujevca i Kraljeva, a pozivi za saradnju su nam stigli i iz Inđije, Smedereva, Požarevca i Paraćina.
Za tematske psihoedukativne radionice su se prijavljivali i studenti sa sledećih fakulteta: Pravni fakultet, Fakultet bezbednosti, Filozofski fakultet, Ekonomski fakultet, Hemijski fakultet, Univerzitet Singidunum.
Sve ovo svedoči o ogromnoj potrebi za ovakvom vrstom podrške mladima i potrebna nam je podrška za nastavak aktivnosti.
Web sajt projekta: http://saproblemimanati.org.rs/
FB stranica: www.facebook.com/saproblemimanati/
Projekat ’’Pokreni se za mir’’ zajedno sprovode ALTERO i Inkluzivni pokret zajedno sa gomilom mladih žena (a i onih koje to nisu striktno, već se samo tako osećaju) i po kojim primerkom iz muške i ostalih populacija. Pokrenut je i inspirisan konceptom izgradnje mira i nenasilnim delovanjem koji zdušno već dugi niz godina koristi Ekumenska inicijativa žena (EIŽ) iz Omiša, na ovom projektu u konkretnoj ulozi donatorki.
Projekat ’’Pokreni se za mir’’ zajedno sprovode ALTERO i Inkluzivni pokret zajedno sa gomilom mladih žena (a i onih koje to nisu striktno, već se samo tako osećaju) i po kojim primerkom iz muške i ostalih populacija. Pokrenut je i inspirisan konceptom izgradnje mira i nenasilnim delovanjem koji zdušno već dugi niz godina koristi Ekumenska inicijativa žena (EIŽ) iz Omiša, na ovom projektu u konkretnoj ulozi donatorki.

ALTERO - Asocijacija za lični trening, edukaciju, razvoj i osnaživanje pokreće projekat ''Zajedno za poštovanje LGBTIQ osoba'', koji je podržan je od strane Kancelarije za ljudska i manjinska prava Republike Srbije, u okviru projekta ''Stvaranje tolerancije i razumevanja prema LGBT populaciji u srpskom društvu ''.
Cilj projekta je stvaranje tolerancije i razumevanja prema LGBTIQ populaciji među mladima uzrasta od 14 do 30 godina.
Fokus je na edukaciji mladih kroz tehniku forum teatra na temu borbe protiv stereotipa, predrasuda, homofobije transfobije i bifobije, kao i diskriminacije prema LGBTIQ osobama.
Projekat se odvija u nekoliko opština na teritoriji Beograda, kao i u Obrenovcu Nišu i Novom Sadu, u saradnji sa srednjim školama, Kancelarijama za mlade i Studentskim i kulturnim centrima.
Projekat takođe obuhvata online i video kampanju, kao i kreiranje online publikacije o ličnim pričama o LGBTIQ egzistenciji, sa ciljem povećanja nivoa informisanosti među mladima o temama i izazovima koji su značajni za LGBTIQ osobe u Srbiji.
Video kampanja obuhvata raspisivanje javnog konkursa za dostavljanje video materijala i fotografija, afirmativnih i podržavajućih poruka prema LGBT populaciji.
Forum teatar je tehnika koja je prepoznata kao efikasna za rad na teme diskriminacije jer daje priliku publici da se stavi u ''tuđe cipele'', da promišlja, da deluje traženjem rešenja šta može da se promeni da do diskriminacije ne dođe, što podstiče solidarnost, empatiju, toleranciju različitosti i razumevanje drugačijeg.
Projekat traje od novembra 2015. godine do kraja februara 2016. godine, i završiće se javnom tribinom na temu ‘’Prevazilaženje stereotipa i predrasuda, stigme i diskriminacije prema LGBTIQ osobama’’, kao i projekcijom filma o projektu i izložbom fotografija podržavajućih poruka LGBTIQ osobama.

ALTERO sa partnerskom organizacijom Inkluzivni pokret sprovodi projekat „Pokreni se za mir“ sa ciljem izgradnje mira i promocijom nenasilnog delovanja. Projekat je podržala Ekumenska inicijativa žena i traje od 30.juna do 30. novembra 2015. godine.
U okviru projekta planiran je trening za 21 učesnicu, razičite verske, nacionalne, etničke i druge pripadnosti. Teme koje će se obrađivati tiču se razlikovanja nasilja i nenasilja, nenasilnog delovanja i nenasilne komunikacije i izgradnje mira u okviru različitosti. Nakon treninga učesnice će imati priliku da se podele u tri grupe i da spremaju performans na temu nenasilja. Pod performansom podrazumevamo različite dramske tehnike (forum teatar, nevidljivi teatar, fotografija, teatar novina, javni performans) koje će upotrebiti da u javnom prostoru iskažu politički akt koristeći se nenasilnim delovanjem i pošalju poruku javnosti koja je u skladu sa njihovom idejom mira i nenasilja.
Jedna od aktivnosti je i priprema i štampa novina sa tekstovima koji promovišu upoznavanje i saradnju među različitima. Tekstovi iz medija će biti transformisani, kao odgovor na forsiranje nasilja i senzacionalizam u medijima. Ovaj projekat ima za cilj promovisanje mira, saradnje i nenasilja, kao i skretanje pažnje da je nenasilje politički akt i podrazumeva aktivno delovanje.
PROJEKAT ‚‚I MOJ GLAS PROTIV SEKSUALNOG NASILJA‚‚

„Pomoć porodici u krizi“ je projekat koji je podržao Sekretarijat za socijalnu zaštitu Grada Beograda u okviru konkursa za socijalnu i boračku zaštitu i trajao je od septembra do decembra 2013. godine.
Aktivnosti su realizovane u naselju Dr. Ivana Ribara na Novom Beogradu, a ciljna grupa su bili korisnici socijalnih stanova (većinom Romi koji su prethodno živeli u nehigijenskim naseljima). Projekat «Pomoć porodici u krizi» se tematski naslanja na prethodni projekat finansiran od strane Sekretarijata za socijalnu zaštitu, pod nazivom «Porodično savetovalište». Projekat je podrazumevao sprovođenje porodične psihoterapije i održavanje tribina o porodici.
ALTERO je od maja do oktobra 2013. godine sproveo projekat “Porodično savetovalište “ uz podršku Sekretarijata za socijalnu zaštitu Grada Beograda.
Projekat je nastao u okviru konkursa za edukaciju, socijalizaciju i socijalnu zaštitu romske populacije. Ciljna grupa projekta bili su mlađi bračni i vanbračni parovi iz nehigijenskog naselja Makiš koji imaju teškoća u porodičnom funkcionisanju. Projekat ``Porodično savetovalište`` realizovale su edukovane psihoterapeutkinje pod supervizijom, sa višegodišnjim iskustvom u radu sa vulnerabilnim grupama.